Przejdź do treści

Zmarł śp. ks. kan. Wojciech Ławniczak. Uroczystości pogrzebowe

 

            Dnia 13 lipca br. zmarł po ciężkiej chorobie śp. ks. kan. Wojciech Ławniczak, emerytowany proboszcz parafii pw. Chrystusa Odkupiciela w Poznaniu. Ks. kan. Wojciech Ławniczak był proboszczem naszej parafii przez 25 lat (01.07.1992 – 18.06.2017) ostatnio mieszkał w Domu Księży Emerytów w Poznaniu – Antoninku.

Porządek uroczystości pogrzebowych :

Czwartek 14 lipca 2022 r. kościół parafialny pw. Chrystusa Odkupiciela w Poznaniu:

  • Wprowadzenie trumny z ciałem zmarłego do kościoła, godz. 18.45
  •  modlitwa różańcowa o godz. 19.00;
  • Msza św. o godz. 19.30

Piątek 15 lipca 2022 r. parking przy kościele parafialnym pw. Chrystusa Odkupiciela godz. 9.45 – podstawienie autobusu, który zawiezie osoby biorące udział w uroczystościach pogrzebowych do kościoła parafialnego pw. św. Marcina, przy ul. Św. Marcina 38 w Swarzędzu.

Kościół pw. św. Marcina w Swarzędzu:

  • Modlitwa różańcowa o godz. 10.30;
  • Msza św. pogrzebowa o godz. 11.00;
  • Pogrzeb po Mszy św. na Cmentarzu Komunalnym w Jasinie przy ul. Cmentarnej 27 (Gortatowo)

Po pogrzebie powrót autobusem do Poznania.

UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWE W NASZEJ PARAFII

Licznie zgromadzeni parafianie odmówili różaniec, a następnie uczestniczyli we Mszy św. odprawionej w intencji zmarłego ks. Wojciecha Ławniczaka.

Mszę św. sprawował wicedziekan naszego dekanatu –  ksiądz Piotr Garstecki, a kazanie i słowa pożegnania wygłosił ks. dr Przemek Zgórecki. W uroczystości wzięli udział licznie przybyli księża, którzy w czasie, kiedy proboszczem w naszej parafii był śp. ks. Wojciech Ławniczak, sprawowali tutaj swoją duszpasterską posługę jako wikariusze. Byli też księża, którzy pochodzą z naszej parafii i dostąpili w tym czasie powołania: Paweł Wygralak, Przemysław Zgórecki, Jakub Kaczmarek, Filip Byczyński.

To była smutna, ale też piękna uroczystość, która zamknęła pewien okres naszej parafialnej historii.

Na zakończenie tej uroczystości należy też wspomnieć o ks. Filipie Byczyńskim – to on w tym czasie pełnił w naszej parafii funkcję proboszcza. Nasz proboszcz – ks. Tomasz Buliński i wikariusz –  ks. Radosław Ślendak przebywali wtedy na urlopie i nie mogli wziąć udziału w tej uroczystości. Zastąpił ich i to godnie ksiądz Filip Byczyński. Naprawdę pięknie wykonał to przecież niełatwe zadanie, które niespodziewanie przed nim stanęło.

UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWE – KOŚCIÓŁ PW. ŚW. MARCINA W SWARZĘDZU

W Swarzędzu, ks. Wojciech Ławniczak spędził swoje ostatnie lata życia. Tutaj znalazł swoje miejsce. Czynnie uczestniczył tam w kapłańskiej posłudze, w parafii pw. św. Marcina. Zapisał tam, przez te pięć lat swoje działalności, piękną kartę swojego życia.

O godzinie 11.oo rozpoczyna się Msza święta. Przewodniczy jej ks. biskup Zdzisław Fortuniak. Pożegnalne kazanie, wspomnienie  o śp. ks. Wojciechu wygłasza ks. dr Jacek Zjawin, który w latach 2005-2010 pełnił w naszej parafii posługę wikariusza. Pełne wzruszenia wspomnienia. Pięknie opowiedziana historia jego pobytu w naszej parafii, jego relacji z księdzem  proboszczem, który był jego szefem, który pozostawił w jego pamięci tak piękny obraz spędzonych dni w naszej Parafii.

Ksiądz Wojciech Ławniczak był na pewno dobrym księdzem, dobrym człowiekiem, dobrym pasterzem.  Spędził tutaj w naszej Parafii 25 lat swojego życia. Wywarł na całą Parafię duży wpływ. Ukształtował nas wszystkich. Mówię o tych, którzy byli związani z naszą Parafią, którzy uczestniczyli w jej życiu. Zapisał piękną kartę naszej parafialnej historii. Pozostanie na zawsze w naszej pamięci,     w naszych wspomnieniach.

Ostania droga. Ostatnie pożegnanie. Ciało ks. Wojciecha Ławniczaka spoczęło w grobie na cmentarzu w Jasinie. Żegnają go najbliżsi, rodzina, przyjaciele i żegna go ksiądz biskup Zdzisław Fortuniak… i nawet on, wygłaszając nad grobem ostatnie słowo nie opanował wzruszenia…

Żegnamy Cię księże Wojciechu.  Spoczywaj w spokoju.

Tekst :Jerzy L. Olszewski