WIELKANOC 2020 ROKU

Po raz pierwszy w dziejach Kościoła uroczystości Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkanocnych odbyły się w pustych świątyniach.

Pandemia koronawirusa.  Zgodnie z obowiązującymi przepisami w kościele, w czasie Mszy św. przebywać mogło, tylko pięć osób, nie licząc służby liturgicznej.

Triduum Paschalne – Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota, gromadziły w kościele zawsze dużo wiernych. Najważniejsze katolickie święto – Święto Zmartwychwstania Pańskiego, tak uroczyście zawsze obchodzone w Kościele, w tym roku odbyło się przy bardzo ograniczonej ilości wiernych.

Ten czas jednoczył, scalał również nasze rodziny. Nawiedzenie Grobów, święcenie pokarmów, uroczyste rodzinne śniadanie. Tak było zawsze, a dzisiaj? Dzisiaj puste kościoły, puste ulice, puste krzesła w rodzinnych domach.

W tym, niełatwym okresie nie zabrakło jednak ludzi, którzy wspólnie z naszymi Kapłanami przygotowali uroczyste Triduum Paschalne i uroczystości Wielkanocne. Specjalne podziękowanie należą się Służbie Liturgicznej, zespołowi Fide Deo za muzyczną oprawę, młodzieży z DM Radość, której dziełem była zbudowana Ciemnica oraz pięknie wkomponowany w przestrzeń naszego prezbiterium Grób Pański.

Tradycyjnie też w Wielki Piątek odbyła się w naszym kościele nocna Adoracja Najświętszego Sakramentu. Pomimo utrudnień, wielu naszych parafian wzięło udział w tym nocnym czuwaniu. To niesamowite przeżycie, w ciszy, w pustym kościele, uczestniczyć w osobistej audiencji u Chrystusa ukrytego w Przenajświętszym Sakramencie.

A całą tą sprawowaną w Kościele uroczystość Triduum Paschalnego oraz Świąt Wielkiej Nocy, mogliśmy oglądać, przeżywać  i uczestniczyć, dzięki nadawanej z naszego kościoła transmisji internetowej.

Jerzy Olszewski

( zdjęcia : Jerzy Olszewski i Julian Dworzecki )