Wielki Piątek jest dniem powagi, skupienia i postu, w dniu tym szczególnie czci się drzewo krzyża. Przez cały dzień obowiązuje nas post ścisły. W tym dniu ołtarze pozostają obnażone, nie ma na nich krzyża, świecznika i obrusa. Centralnym wydarzeniem tego dnia jest Liturgia Męki Pańskiej, obrzęd wyraża szczególnie pokorną modlitwę Kapłana oraz jego się uniżenie się wobec Boga. Zgodnie z polską tradycją, na koniec liturgii, Najświętszy Sakrament wystawiony w monstrancji okrytej przezroczystym welonem, przeniesiony jest do Kaplicy Grobu Pańskiego, tam jest adorowany aż do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej.
Tekst i zdjęcia: Renata i Julian Dworzeccy


































