14.09.2019 Archidiecezjalny Dzień Wspólnoty Parafialnych Duszpasterstw Młodzieżowych

W wielu parafiach naszej archidiecezji działają wspólnoty młodzieżowe. Każda z tych grup ma swój indywidualny charakter, działa w Kościele na różne sposoby, jest zaangażowana w wiele inicjatyw religijnych.
Do tej pory te różne wspólnoty młodzieżowe, nie wiedziały o sobie za wiele, nie miały okazji się spotkać. Aby to zmienić, Archidiecezjalny Duszpasterz Młodzieży ksiądz Tomasz Buliński, wyszedł z inicjatywą, aby zorganizować pierwszy Archidiecezjalny Dzień Wspólnoty Parafialnych Duszpasterstw Młodzieżowych, który odbył się 14 września 2019 roku w parafii Chrystusa Odkupiciela w Poznaniu i za którego organizację, odpowiadało Duszpasterstwo Młodzieży Radość. Żeby doszło do tego wydarzenia, przed chętnymi liderami wspólnot młodzieżowych, stanęło nie lada wyzwanie! W tym celu spotkali się parę razy, aby wspólnie zastanowić się nad ogólną formą tego długo wyczekiwanego dnia i ustalić szczegóły.
Po podjęciu ostatecznych decyzji i aprobacie Księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, ruszyły przygotowania do tego spotkania, które zakończyły się sukcesem!
Archidiecezjalny Dzień Wspólnoty Parafialnych Duszpasterstw Młodzieżowych miał miejsce w święto Podwyższenia Krzyża i rozpoczął się Koronką do Miłosierdzia Bożego, którą poprowadziło Duszpasterstwo Młodzieży Radość z parafii Chrystusa Odkupiciela w Poznaniu. Następnie, każda z przybyłych grup przedstawiła się i krótko opisała swoją działalność. Po tym zawiązaniu wspólnoty, młodzież udała się wspólnie na Eucharystię, której przewodniczył i homilię wygłosił, ksiądz biskup Szymon Stułkowski. Ksiądz Biskup otwarcie rozmawiał z młodymi i towarzyszył im w każdym punkcie spotkania. Za przepiękną oprawę muzyczną odpowiadało Duszpasterstwo Młodzieży Przyjaźń z parafii św. Andrzeja Apostoła w Komornikach wraz ze swoim Duszpasterzem księdzem Tadeuszem Baranowskim. Oprawą liturgiczną zajęło się Duszpasterstwo Młodzieży z Rawicza z parafii św. Andrzeja Boboli wraz z księdzem Jackiem Roszkowskim.
Po posileniu duchowym, przyszedł czas na posiłek dla ciała! Wszyscy ochoczo udali się szybko na przepyszne kiełbaski z grilla. Podczas wspólnego posiłku, poznawali się nawzajem i cieszyli się swoją obecnością. Po obiedzie, aby spalić trochę kalorii, siostra Katarzyna Katarzyniak ze Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej, porwała młodzież do tańca.
Kolejnym punktem programu było świadectwo Michała „PAX’a” Bukowskiego. Jego historia życia i nawrócenia, pokazała każdemu to, jak Pan Bóg nieustannie działa w życiu każdego człowieka i jak bardzo się o niego troszczy.
Na sam koniec, Michał ze swoim zespołem hip-hop’owym „Muode Koty” dali Młodzieży wspaniały koncert! Wszyscy razem z zespołem uwielbiali Boga i jego wielkie dzieła.
Tę parę godzin minęło bardzo szybko i trudno było się rozstać.
Jednak już teraz młodzież nie może doczekać się następnego spotkania, które odbędzie się za rok w Gostyniu, w parafii św. Małgorzaty, gdzie działa Duszpasterstwo Młodzieży Źródło.

Paulina Filary i Maria Ratajczak,
Animatorki Duszpasterstwa Młodzieży Radość